poleć znajomemu dodaj do ulubionych kontakt

208209210


Przywrócone - konserwacja

2010-09-21 12:27:07

 Istotnym działaniem w procesie odnowy zabytkowych zbiorów  biblioteki Muzeum Śląska Cieszyńskiego jest konserwacja najcenniejszych a zarazem dotkniętych znacznym stopniem zniszczenia obiektów. Do tej pory konserwacji poddawane były przedewszystkim eksponaty z działu sztuki Muzeum Śląska Cieszyńskiego.  Projekt „Ochrona i konserwacja cieszyńskiego dziedzictwa piśmienniczego” stworzył okazję do przywrócenia świetności obiektom  z księgozbioru starodruków jak też  zbioru kartografii  bęącej częśćią zbiorów działu historii. 

Projekt "Ochrona i konserwacja cieszyńskiego dziedzictwa piśmienniczego" zakłada, iż konserwacji poddane zostaną w sumie 3 szczególnie cenne a zarazem najbardziej zniszczone obiekty, których koszt wyceniono na 61.520 zł.

Na dzień dzisiejszy ukończona została konserwacja mapy Królestwa Czeskiego z 1720 r.  Dwa pozostałe obiekty znajdują się w konserwacji, której zakończenie przewidziano na koniec 2009 roku.

Obiekty ze zbiorów Muzeum Śląska Cieszyńskiego przeznaczone do konserwacji w ramach projektu "Ochrona i konserwacja cieszyńskiego dziedzictwa piśmienniczego":

1. Johann Ch. Műller, Mappa geographica Regni Bohemiae, Wien 1720 r.
2. Ernst Jacobi d'Eckholm, Geometrischer Grundiss der Stadt Teschen, 1789 r.
3. Johannes Wittich, Vade mecum, Lipsk 1596 r.