poleć znajomemu dodaj do ulubionych kontakt

211212


Cyfrowe uwiecznianie

2010-09-21 12:26:30

W ramach projektu digitalizacji zostały poddane druki ulotne z okresu XIX i początku XX stulecia znajdujące się w zbiorach Muzeum.

Do skanowania wybrano przedewszystkim dokumenty pochodzące z ostatnich dwóch stuleci  najbardziej narażone na zniszczenie. Narażone nie tylko na uszkodzenia mechaniczne lecz również nadmierne zakwaszenie papieru, przyspieszające degradację  i zwiększające łamliwość kart dokumentów a więc przede wszystkim papieru wytwarzanego z celulozy w XIX i XX w. i w szczególności z najgorszych gatunków papieru.  Poddanie dygitalizacji tych dokumentów jest ważne szczególnie  teraz, kiedy mamy przed sobą przepisy, nakazujące ochronę publikacji jako dziedzictwa narodowego, a także świadomość, że publikacje z ostatnich 150 lat są skazane na bezpowrotną zagładę z powodu destrukcji, powodowanej przez kwaśny papier. Wreszcie działania te pozwalają na wprowadzenie zdygitalizowanych dokumentów do obiegu informacyjnego i upowszechnieniu och w sieci internetowej.

Wśród zbiorów przeznaczonych do digitalizacji znalazły się mapy dawne, archiwalne plany miasta Cieszyna jak również dokumenty życia społecznego dotyczące historii Cieszyna z przełomu XIX i XX wieku.

 Wykonanie skanów i  fotografii cyfrowych Muzeum powierzyło Firmie Digital-Center z Poznania   a koszt tych prac oszacowano na 1.250 zł.