poleć znajomemu dodaj do ulubionych kontakt

203204205206207


Nowy sprzęt - lepsze warunki

2010-09-21 12:52:28

Projekt "Ochrona i konserwacja cieszyńskiego dziedzictwa piśmienniczego" umożliwił Muzeum Śląska Cieszyńskiego zakupienie  urządzeń przyczyniających się do poprawy funkcjonowania czytelni i magazynów bibliotecznych.

Polepszeniu  warunków przechowywania zbiorów służy np. zakupienie w roku 2007  regałów kompaktowych i zainstalowanie ich w dwóch pomieszczeniach magazynu biblioteki. Pozwoliło to na zewnętrzne zabezpieczenie książek, bardziej efektywnie została wykorzystana  powierzchnia magazynowa. Regały kompaktowe, gwarantują lepsze zabezpieczenie zbiorów na wypadek pożaru i  pozostają odporne na szkodliwe działanie mikroorganizmów.

W roku 2008 Muzeum zakupiło sprzęt pomocny w utrzymaniu wymaganych w pomieszczeniach bibliotecznych warunków klimatycznych (trzy nawilżacze i  trzy osuszacze ) oraz urządzenie pozwalające kontrolować i rejestrować wilgotność względną i temperaturę w pomieszczeniach (trzy termohigrografy bębnowe ), Sprzęt ten pozwola na poprawę kontroli i regulacji warunków klimatycznych we wszystkich pomieszczeniach Biblioteki Muzeum, w których znajdują się zbiory zabytkowe jak też książki dawne i nowe. 

W ramach projektu przewidziano  wyposażenie czytelni Biblioteki muzealnej w potrzebne meble oraz lampy z żarówką o świetle dziennym co zostało zrealizowane w I kw. 2009 roku.